Turystyka
Nowy Żmigród położony u podnóży środkowej części Beskidu Niskiego , stanowi dogodny punkt wypadowy dla podróżnych chcących poznać to ciekawe do niedawna nieznane szerzej pasmo górskie.

Największą atrakcją przyrodniczą regionu jest Magurski Park Narodowy charakteryzujący się niezwykłym bogactwem flory i fauny, które wynika z przejściowego położenia Beskidu Niskiego. Występują tu wielkie drapieżniki, jak: niedźwiedź brunatny, wilk, ryś czy żbik, bogactwo ptaków, z którym można się zapoznać w działającej od sierpnia do października stacji ornitologicznej w położonej kilkanaście kilometrów na południe Myscowej.

Lasy Beskidu Niskiego stanowią idealne otoczenie dla turystów lubiących piesze wędrówki. Wytyczono tu wiele szlaków turystycznych PTTK, a także szlaki tematyczne, m.in. Szlak Papieski czy Szlak Architektury Drewnianej. Jednym z najważniejszych szlaków turystycznych jest Główny Szlak Beskidzki biegnący przez całe polskie Karpaty, a w środkowej części regionu prowadzący od zachodu przez Bartne, Magurę Wątkowską, góry Kolanin (705 m n.p.m.) i Kamień (714 m n.p.m.), Kąty, Chyrową, pustelnię św. Jana z Dukli aż po wyróżniającą się ponad otoczeniem Cergową (716 m n.p.m.) z charakterystycznym trójkątnym zarysem. Przez Nowy Żmigród przebiega szlak zielony prowadzący z położonego w pobliżu granicy ze Słowacją Grabiu do Wapiennego w powiecie Gorlickim. Znajdują się na nim dwie godne polecenia dla fotografów góry: położona nad Kątami Grzywacka (567 m n.p.m.) oraz Wysokie (657 m n.p.m.) wznoszące się nad nieistniejąca już łemkowską wsią Żydowskie.

W dni o niskim zapyleniu powietrza można z tych szczytów oglądać Tatry. W letnie poranki przed wschodem slońca można sfotografować z tych szczytów rozległe obszary Beskidu Niskiego pokryte wypełniającą doliny śródgórskie mgłą. Dodatkowym atutem Grzywackiej jest wieża z tarasem widokowym. Szlaki turystyczne czy drogi gruntowe prowadzą przez urokliwe tereny dawnych wsi: Nieznajowa, Huta Polańska, Żydowskie.

Oprócz lasów, jedną z największych atrakcji turystycznych Beskidu Niskiego są ciekawe
formacje skalne . Do najbardziej znanych należy Diabli Kamień położony w Foluszu. Inne znajdują się m.in. w Mrukowej, na górze Kamień nad Kątami czy górze Piotruś (727 m n.p.m.) w pobliżu Zawadki Rymanowskiej. Okolice Góry Cergowej, Folusza i rezerwatu "Kornuty" to miejsca występowania jaskiń. Rzeki Jasiołka w okolicy Jaślisk oraz Wisłok w Besku tworzą malownicze przełomy. W Beskidzie Niskim znajdują się także wodospady , do najciekawszych należą: Wodospad Magurski w Foluszu, wodospad w Iwli (znany z filmu "Wino truskawkowe"), czy kaskady w Mrukowej i Bednarce.

Mikroklimat Beskidu Niskiego i bogactwo wód mineralnych przyczyniło się do powstania na tym terenie kilku uzdrowisk: Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Wapienne czy Wysowa. Iwonickie uzdrowisko posiada ciekawy kompleks architektoniczny.

Osoby lubiące poznawać
historię i przyrodę regionu z pewnością spędzą miło czas w muzeach położonych w odległości kilkunastu kilometrów od Nowego Żmigrodu. Magurski Park Narodowy może się poszczycić nowoczesnym budynkiem mieszczącym m.in. muzeum i ośrodek edukacyjny. W Jaśle znajduje się muzeum regionalne, a w pobliskiej Trzcinicy skansen archeologiczny Karpacka Troja z bogatą kolekcją przedmiotów znajdowanych w sąsiadującym z miejscowością grodzisku oraz innych częściach Beskidu Niskiego. W pałacu Mniszchów w Dukli ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne posiadające bogatą kolekcję militariów z okresu drugiej wojny światowej. Jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów muzealnych jest połóżone w Bóbrce Muzeum Przezmysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z otwartą w 1854 kopalnią ropy naftowej "Franek", jest to pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej – ciekawostką jest to, że jest ona nadal czynna. Na południe od Krosna w Żarnowcu znajduje się dworek Marii Konopnickiej.

Do najciekawszych
drewnianych zabytków położonych w pobliżu Nowego Żmigrodu należą m.in. cerkwie w Krempnej, Kotani, Świątkowej Wielkiej, Świątkowej Małej, Pielgrzymce i Chyrowej. Cerkwie te posiadają interesujące ikonostasy oraz inne obrazy i przedmioty liturgiczne. Obecnie większość z nich jest odnowiona i dostępna dla turystów. Innym cennym drewnianym zabytkiem jest XV-wieczny kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim.

Okolice Nowego Żmigrodu to również atrakcyjny teren dla osób lubiących zwiedzać
ośrodki kultu religijnego . Do najważniejszych należą Sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie, Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Gór w Skalniku, Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu, kościół i klasztor Ojców Bernardynów w Dukli, pustelnia św. Jana z Dukli w Trzcianie oraz Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Ciekawe trasy drogi krzyżowej prowadzą m.in. na górę Grzywacką oraz do położonej w głębi lasu kaplicy Matki Bożej w Mrukowej.

Środkowa część Beskidu Niskiego to także obszar gdzie można uprawiać sport, znajdują się tutaj liczne trasy rowerowe, jeździeckie oraz kilka wyciągów narciarskich. Do najbardziej znanych ośrodków narciarskich należą: Chyrowa, Małastów, Rymanów oraz Świątkowa Wielka.
Kontakt:
adres: Rynek 33, 38-230 Nowy Żmigród ,
email: info@wichrowewzgorze.com
tel. 13 441-56-65 ,
kom. 509-714-562