W dni o niskim zapyleniu powietrza można z tych szczytów oglądać Tatry. W letnie poranki przed wschodem slońca można sfotografować z tych szczytów rozległe obszary Beskidu Niskiego pokryte wypełniającą doliny śródgórskie mgłą. Dodatkowym atutem Grzywackiej jest wieża z tarasem widokowym. Szlaki turystyczne czy drogi gruntowe prowadzą przez urokliwe tereny dawnych wsi: Nieznajowa, Huta Polańska, Żydowskie.
Oprócz lasów, jedną z największych atrakcji turystycznych Beskidu Niskiego są ciekawe
formacje skalne
. Do najbardziej znanych należy Diabli Kamień położony w Foluszu. Inne znajdują się m.in. w Mrukowej, na górze Kamień nad Kątami czy górze Piotruś (727 m n.p.m.) w pobliżu Zawadki Rymanowskiej. Okolice Góry Cergowej, Folusza i rezerwatu "Kornuty" to miejsca występowania jaskiń. Rzeki Jasiołka w okolicy Jaślisk oraz Wisłok w Besku tworzą malownicze przełomy. W Beskidzie Niskim znajdują się także
wodospady
, do najciekawszych należą: Wodospad Magurski w Foluszu, wodospad w Iwli (znany z filmu "Wino truskawkowe"), czy kaskady w Mrukowej i Bednarce.
Mikroklimat Beskidu Niskiego
i bogactwo wód mineralnych przyczyniło się do powstania na tym terenie kilku uzdrowisk: Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Wapienne czy Wysowa. Iwonickie uzdrowisko posiada ciekawy kompleks architektoniczny.
Osoby lubiące poznawać
historię
i
przyrodę
regionu z pewnością spędzą miło czas w muzeach położonych w odległości kilkunastu kilometrów od Nowego Żmigrodu. Magurski Park Narodowy może się poszczycić nowoczesnym budynkiem mieszczącym m.in. muzeum i ośrodek edukacyjny. W Jaśle znajduje się muzeum regionalne, a w pobliskiej Trzcinicy skansen archeologiczny Karpacka Troja z bogatą kolekcją przedmiotów znajdowanych w sąsiadującym z miejscowością grodzisku oraz innych częściach Beskidu Niskiego. W pałacu Mniszchów w Dukli ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne posiadające bogatą kolekcję militariów z okresu drugiej wojny światowej. Jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów muzealnych jest połóżone w Bóbrce Muzeum Przezmysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z otwartą w 1854 kopalnią ropy naftowej "Franek", jest to pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej – ciekawostką jest to, że jest ona nadal czynna. Na południe od Krosna w Żarnowcu znajduje się dworek Marii Konopnickiej.
Do najciekawszych
drewnianych zabytków
położonych w pobliżu Nowego Żmigrodu należą m.in. cerkwie w Krempnej, Kotani, Świątkowej Wielkiej, Świątkowej Małej, Pielgrzymce i Chyrowej. Cerkwie te posiadają interesujące ikonostasy oraz inne obrazy i przedmioty liturgiczne. Obecnie większość z nich jest odnowiona i dostępna dla turystów. Innym cennym drewnianym zabytkiem jest
XV-wieczny kościół
pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim.
Okolice Nowego Żmigrodu to również atrakcyjny teren dla osób lubiących zwiedzać
ośrodki kultu religijnego
. Do najważniejszych należą Sanktuarium bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie, Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Gór w Skalniku, Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej z La Salette w Dębowcu, kościół i klasztor Ojców Bernardynów w Dukli, pustelnia św. Jana z Dukli w Trzcianie oraz Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Ciekawe trasy drogi krzyżowej prowadzą m.in. na górę Grzywacką oraz do położonej w głębi lasu kaplicy Matki Bożej w Mrukowej.
Środkowa część Beskidu Niskiego to także obszar gdzie można uprawiać sport, znajdują się tutaj liczne trasy rowerowe, jeździeckie oraz kilka wyciągów narciarskich. Do najbardziej znanych ośrodków narciarskich należą: Chyrowa, Małastów, Rymanów oraz Świątkowa Wielka.